Najnovšie
Počet návštev
mod_vvisit_counterDnes69
mod_vvisit_counterVčera554
mod_vvisit_counterTýždeň3698
mod_vvisit_counterMesiac14535
mod_vvisit_counterSpolu2623143
Translator
PA 144MHz 2xGI7BT Tlačiť

Táto konštrukcia vznikla v spolupráci OK2IRE a OM6ABB

 

Popis zapojenia:       

Toto zapojenie vychádza už z mnoho krát publikovaných PA s týmito triódami, každá má svoju reguláciu prúdu (predpätia),budenia je jednosmerne oddelene.Ochrany sú v tomto PA dve a to kontrola mriežkového prúdu a vypnutie budenia pri odpojenej anténe (záťaže). Určite by bolo dobré doplniť toto PA ešte treťou ochranou a to blokovanie PTT pri strate VN napätia. Elektronika v PA je riešená modulové. Obvod oneskorenia pre VN (SOFT START) zaisťuje pomalý nábeh VN napätia pre kondenzátory, osadený stabilizátorom napätia a časovačom s IO NE555 v katalógovom zapojení. Dobu nábehu je možné meniť trimrom. Transformátor VN má výstupné napätie AC 22V + 1650V. Napätie 22V slúži pre napájanie stabilizátora a časovača, záporný pól tohto zdroja je iba na tomto module. „Nepripojovať na kostrú PA“ 
 

Modul ovládania 230V

      Tu je rozvod napájania pre trafo, rele, ktoré zaisťuje aby sa nedalo zapnúť pokiaľ nie je zopnuté tlačítko ON. Toto relé by bolo možné využiť pri použití automatiky časovania pred každým spustením VN (5 min.).
 

Modul ovládania ventilátora

      Tu je opäť časovač IO NE555, ktorým je spúšťane PTT a zaisťuje aby pri odkľúčovani bežal ventilátor ešte kratky čas pri prechode na príjem. Čas je opäť nastavený trimrom. Ďalej má táto doska obvod, ktorý kontroluje mriežkový prúd (úbytok na R v modulu predpätia).
Po prekročení zopne tiristor, ktorý vyradí kľúčovanie PA. Reset tohto obvodu sa robí tlačítkom na zadnom panely PA. Zníženie otáčok ventilátora AC 230V určuje veľkosť kapacity,  pri zakľúčovaní sa tymto premosti relé.
 

Obvod modulu predpätia

      Obsahuje nastavenie kľudového prúdu pre GI7BT. Ďalej usmerňovač NN,kľučovanie PTT, záporné napätie  –60V pre uzatvorenie elektrónky pri príjme, stabilizátor +12V pre malé ventilátory, ktoré sú umiestnené na zadnom panely. Ako som sa už pred tým zmienil, kľudové prúdy sa nastavujú pomocou trimru pre každú elektrónku zvlášť, na doske stačí vytiahnúť príslušný jumpér 1 alebo 2. Všetký vodiče k tejto doske sú pripojené cez svorkovnice, alebo nasunuté na narážacie piny, čo umožňuje„ snadnú“ demontáž pri prípadnej oprave. Ostatné moduly sú pripojené obvyklým spôsobom.
 

Modul VOX

      Snima kľučovanie z TCVRu, v tomto prípade + TX, ktoré pre spínacie obvody ovláda výkonové anténne rele a kľúčovanie PA. Toto zapojenie by bolo možné riešiť cez optočlen, tým by sa dala meniť polarita kľúčovania.  Uvedené zapojenie je spínane cez jazyčkové rele, ktoré spína riadiaci tranzistor PTT v modulu predpätia proti kostre PA.
 

Ovládanie PA

      Začína zopnutím+ PPT (VOX), ktorým sa rozopne anténne rele, relé je pre RX zakľúčovane. Po preklopení do kľudovej polohy TX mi  napájací koaxiál vytvorí cez dipól (cievku lambda 1/4 u antény) uzatvorený obvod, ktorý  spätne v PA vytvorí zem pre vstupné rele do PA,(na tomto rele typu QN je trvale napětí +12V),týmto je uzatvorená cesta TX. Toto vstupné rele má dva prepínacie kontakty, kde na druhom kontakte sa objaví +12V TX, ktoré je privedené späť do TCVRu, kde zopne budič vysielača.
Pri tomto zapojení nie je potrebné externého seqenceru, ten je vytvorený týmto spôsobom. To je i popis druhej ochrany, ktorá zabraňuje zakľúčovaniu PA bez (záťaže). 
 

ZAVER

      Väčšinu DPS použitých v tomto PA mám odskúšaných v PA s 1xGI7b, ktorý  spoľahlivo funguje cca 4 roky. 
 
V pripade nejasnosti sa možte obratiť na autorov konštrukcie. 
Kontakt na autorov:       Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.       OK2IRE
                                       Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.           OM6ABB
 

Obrázky


Detail zdroja
Katódová časť
Ovládanie
Modul oneskorenia VN+ovl.230V
PA bez elektroniky
PA bez VN trafa
Pohľad na anódy
Predný panel
Rozmiestnenie tráf
Šasi+pätice
U delič
Uchytenie dps s časťou dutiny
Uchytenie dps
Výsup, filter, ochrana
Zadný panel
Zdroj predpätia

Schémy


Modul ovládania 230V osadz.
Modul ovládania 230V
Modul ovládania 230V-brd
Modul oneskorenia VN osazd.
Modul oneskorenia VN
Modul oneskorenia VN-brd
Ovládanie ventilátora GI7BT osadz.
Ovládanie ventilátora GI7BT
Ovládanie ventilátora GI7BT-brd
U delič osadz.
U delič
U delič-brd
VN zdroj 2
VN zdroj 2-brd
VN zdroj 2-osadz
VOX pre PA s GI7BT osadz
VOX pre PA s GI7BT
VOX pre PA s GI7BT-brd
Zdroj predpätia osadz
Zdroj predpätia
Zdroj predpätia-brd